Blokace investicí do GameStop má právní dohru

Datum: 12.2.2021

Na přelomu ledna a února jsme Vás na našem webu informovali o meme stocks, hromadném útoku na short-sellery a dění kolem akcií GameStop (připomeňte si zde). Citovaný článek mj. informoval o zásahu portálu Robinhood, který se protentokrát zpronevěřil svému jmenovci a svými šípy mířil shora dolů, když drobným investorům zablokoval možnost investovat do zmiňovaných akcií GameStop; psali jsme tehdy o možné právní dohře.

Ta na sebe nenechala dlouho čekat. Hromadná žaloba, ke které se připojila nezanedbatelná část investorů z Robinhood, podnítila zájem amerických federálních orgánů o celý incident. Sněmovna reprezentantů si na příští týden předvolala k výslechu výkonné funkcionáře společnosti Robinhood (aplikace zprostředkovávající investice drobným investorům), investičního manažera hedge-fundu Melvin Capital (ten nejvíce tratil na náhlém raketovém růstu akcií GameStop) a investičního manažera hedge-fundu Citadel (tento fond kromě gigantické finanční injekce, kterou prve jmenovaný fond zachránil před krachem, má také úzké vazby na Robinhood).

Stěžejním tématem výslechu bude právě ona blokace možnosti investovat do GameStop – američtí zákonodárci i široká veřejnost si dobře uvědomují, že se jedná o nezákonnou manipulaci finančního trhu. Koneckonců důsledky tohoto počinu jsou zjevné – ačkoli byly investice do GameStop částečně již opět obnoveny, cena akcií společnosti v mezičase desetinásobně klesla.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme