Daně

Daňové ráje

Pojem daňový ráj je rozšířený termín, hojně užívaný v našich i zahraničních médiích, přesná definice ale nikde upravena není. Jak fungují daňové ráje? Daňovým rájem se označují státy nebo regiony, které umožňují společnostem a jednotlivcům významně snížit daňovou zátěž nebo ochránit a ukrýt majetek.

Prvním daňovým rájem v Evropě se v 16. století staly nizozemské Flandry. Tyto ostrovy minimalizovaly cla v přístavech a obchodníci s vlnou se zde pak setkávali k obchodním transakcím, aby se vyhnuli vysokým přístavním clům v anglických přístavech. Obdobně obchodníci ve starém Řecku využívali ostrovy v blízkosti Athén, aby nedošlo ke snížení jejich zisku o 2% clo, které bylo uvaleno na dovoz a vývoz z města.

Obecně řečeno jsou daňové ráje státy, ve kterých funguje velmi nízké zdanění hospodářských výsledků, v některých případech není zisk obchodních společností zdaněn vůbec. Další výhodou zemí, označovaných jako daňové ráje je jednoduché založení a registrace obchodních společností, politická stabilita země a dobrá finanční infrastruktura.

Zákony a právní předpisy jsou jednoduché a přehledné a k jejich změnám dochází jen zřídka. Výhodou firmy založené v daňovém ráji jsou velmi nízké administrativní povinnosti ve vztahu ke státnímu aparátu.

založení firmy - daňové ráje

Současně daňové ráje zajišťují také ochranu investorů, kterým je zachována anonymita ve vztahu k obchodní činnosti i ke společnostem. Například při mezinárodní výměně dat a informací nebývají daňové ráje zpravidla ochotné spolupracovat s orgány cizích zemí. Ve většině daňových rájů nejsou ani registry vlastníků či akcionářů veřejně přístupné.

Mezi nejoblíbenější daňové ráje světa patří například Kajmanské ostrovy, Panama, Seychely, Hong Kong, Belize, ale i Gibraltar nebo Velká Británie. Spojené státy americké obvykle nejsou považovány za klasický daňový ráj, ovšem za splnění určitých podmínek jako daňový ráj fungují.

Každá z jurisdikcí označovaná jako „daňový ráj“ se svými výhodami liší a každá je vhodná pro jiné účely. V praxi se proto někdy daňové ráje různě kombinují tak, aby bylo co nejefektivněji dosaženo zamýšleného účelu při zakládání firmy v daňovém ráji.

 

daňové ráje - kontakt

Daně

Výhody

daňové poradenství
individuální přístup
pro české i zahraniční entity

Zajímá Vás více?

Komplexnost

Založení společnosti, její usídlení, doručení apostilované dokumentace, vedení účetnictví. Vše pod jednou agenturou.

Podpora

Máte zahraniční společnost a nevíte, zda máte splněné všechny zákonné povinnosti? Pomůžeme s kontrolou a dodržením všech požadavků ze strany státu.

Management

Nejste spokojení s fungováním Vašich ředitelů? Nedodržují termíny? Zkuste nás.

Férová cena

Máte již svou offshore společnost? Chcete lepší podmínky? Změňte svého registračního agenta.

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme