Přibližně od února se v souvislosti s prudkým nárůstem cen energií v rámci hledání řešení tohoto problému hovoří i o úsporném tarifu, který by zmírnil dopady zdražení na domácnosti. Nejprve se jednání vedla pouze podpoře nízkopříjmových domácností (které zdražením energií trpí nejvíce), postupně se však myšlenka rozšířila na všechny bez rozdílu. Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní přichází s o něco přesnějšími obrysy vládního návrhu. Pojďme si je nyní shrnout.
V rámci úsporného tarifu s počítá s plošnou slevou na čerpání energie (pozn.: elektrické energie a plynu) do určité výše odebrané kapacity. „Na tuto podporu dosáhne i střední třída, ale zároveň určitě nebudeme chtít přispívat na vytápění bazénů,“ komentoval rozšíření možnosti úsporného tarifu za hranici sociálně znevýhodněných domácností ministr průmyslu a obchodu, Jozef Síkela. Účelem tarifu totiž primárně nemá být pomoci překlenout zvýšení cen energií některým skupinám, ale plošně motivovat obyvatelstvo k šetření energií.
Od určité hranice spotřeby tak budou odběratelé nadále hradit plnou cenu. Takovéto řešení bude zároveň méně administrativně náročné – vzhledem k plošnému nároku na úsporný tarif přejde administrativní zátěž ze státu a odběratelů přímo na dodavatele. Náklady na úsporný tarif se odhadují na 16 až 24 miliard korun, ti, kdo se vejdou do limitu pro uplatnění úsporného tarifu, ušetří za energii 15 až 20 %. Tarif by měl začít platit na podzim a zůstat účinný 6 až 12 měsíců, tedy přinejmenším po celou topnou sezónu.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin