Spojené arabské emiráty zavedou daň z příjmů právnických osob

Datum: 2.6.2022

V současnosti jsou Spojené arabské emiráty (UAE) vyhledávanou jurisdikcí a obchodním střediskem vzhledem k velmi příznivým daňovým podmínkám – absenci daně z příjmů fyzických osob a zejména téměř úplné absenci daně z příjmů právnických osob (výjimku tvoří ropné společnosti a zahraniční banky). Od poloviny příštího roku tento status UAE jako daňového ráje zaznamená zásadní změny. Tamější ministerstvo financí totiž oznámilo, že od června 2023 bude plošně zavedena daň z příjmů právnických osob se sazbou 9 %.

Tuto sazbu ovlivní několik korekčních prvků. Především se sazba uplatní až na zdanitelný příjem, přesahující hodnotu 375.000 dirhamů (cca 102.000 amerických dolarů). Tím pádem by se změna neměla dotknout startupů a malých podniků. Zároveň se změna vyhne volným obchodním zónám, které zahraniční investoři v UAE dlouhodobě využívají k podnikání (neboť zde kromě příznivých daňových podmínek platí i volnější pravidla pro vlastnictví obchodních společností osobami, které nejsou občany UAE). Ministerstvo financí také naznačilo, že není vyloučeno ani zavedení zvláštní sazby pro velké nadnárodní subjekty či skupiny subjektů, aby byly splněny požadavky, které v rámci boje proti daňovým únikům stanovila OECD.

Se zavedením devítiprocentní daně z příjmů právnických osob se tak UAE zařadí k Černé Hoře a Gibraltaru (obě jmenované jurisdikce zdaňují příjmy právnických osob sazbou do 10 % včetně). V porovnání s ostatními velkými obchodními středisky, jako je Singapur (sazba daně 17 %) a Hong Kong (zde se sazba pohybuje mezi 8,5 % a 16,5 %), bude nicméně sazba daně z příjmů právnických osob v UAE stále relativně příznivá.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme