Vláda uvažuje o restrukturalizaci ČEZ, aby snížila ceny energií

Datum: 30.5.2022

V posledním půlroce se stále více projevuje energetická krize (a to ještě řadě lidí nepřišlo vyúčtování nedoplatků na zálohách). Ve světle dopadů ruské invaze na Ukrajinu na jistotu ohledně dodávky paliv je tento problém ještě palčivější. Je tedy třeba řešit jak přísun energetického materiálu (pozn.: myšlena ropa a plyn), tak cenu energií jako takových. Vláda nyní uvažuje o restrukturalizaci ČEZ, která by údajně měla tento problém vyřešit.

Touto restrukturalizací by vláda získala kontrolu nad cenou elektrické energie (a v konečném důsledku pravděpodobně přetáhla k ČEZ podstatnou část zákazníků ostatních dodavatelů energií, pokud by na ně měl ČEZ kapacitu) – po rozdělení ČEZ na výrobní a obchodní divizi by stát zůstal vlastníkem té výrobní. Problém je, že celá operace by zřejmě trvala několik let a ceny energetickou situaci je třeba řešit teď.

Alternativním, kontroverznějším a rychlejším řešením je přístup, který v tuto chvíli zaujalo Maďarsko a Velká Británie – jedná se o zavedení mimořádné daně ropným, plynárenským (v případě Velké Británie) a energetickým (v případě Maďarska) společnostem a jejich následné redistribuci (v případě Velké Británie do jednorázového příspěvku těm nejchudším, v případě Maďarska do státního rozpočtu). Není však v tuto chvíli známo, že by se podobné řešení připravovalo i v ČR.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme