Švýcarské banky spravují pro ruské klienty až 213 miliard dolarů

Datum: 18.3.2022

Asociace švýcarských bankéřů (SBA) ve čtvrtek 17. března vydala prohlášení, ve kterém informovala, že švýcarské banky drží 150 až 250 miliard švýcarských franků, v přepočtu tedy až 213 miliard dolarů.  V prohlášení nebyly odhaleny žádné bližší infomrace k držitelům účtů a jejich rozdělení, SBA pouze naznačila, že většina peněz patří těm nejvlivnějším oligarchům, včetně těch, kteří jsou silně loajální Kremlu.

Ve Švýcarsku, největším světovém centru offshore bohatství, které je proslulé bankovním tajemstvím, je prohlášení tohoto typu nevídané. SBA tak vůbec poprvé za svou historii odhalila informace k bankovním účtům týkající se majetku takové hodnoty.

Odhalení přichází poté, co sama vláda Švýcarska rozhodla o narušení jejího neutrálního statutu, tím, že se připojila k dalším evropským zemí v sankcionování Ruska za jeho invazi. Sankce se sice zatím nedotkly švýcarských bankovních účtů a vlivní a bohatí Rusové tak mají prostředky na svých účtech stále pod kontrolou, kroky SBA však jistě pár vrásek ruským boháčům navíc způsobí.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme