Oficiální legalizace kryptoměn na Ukrajině

Datum: 17.3.2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyy ve středu 16. března podepsal zákon o virtuálních aktivech, čímž naplno legalizoval kryptoměny v zemi. I přes to, že v zemi zuří válka a leckdo by si řekl, že kryptoměny jsou tím posledním, co by ukrajinské politiky zajímalo, není tomu tak.

Ukrajina během posledních tří týdnů obdržela od lidí z celého světa nejméně 100 milionů dolarů v kryptoaktivech, jako finanční podporu pro boj s Ruskem a jako pomoc určenou na humanitární výdaje. Je tedy logické, že se prezident Volodymyr Zelenskyy snaží co nejrychleji zakotvit právní statut kryptoaktiv v ukrajinském právním řádu.

Zákon upravuje klasifikaci kryptoaktiv, jejich právní status, formu a způsoby vzniku vlastnických práv nebo také, kdo bude hlavním regulátorem na ukrajinském území. Dále stanovuje registrační požadavky pro poskytovatele krypto-služeb a pravidla pro jejich správu.

Za současných podmínek není příliš pravděpodobné, že by se země stala útočištěm pro kryptoměnové společnosti, může to však být signál do budoucna, že až se situace zklidní, bude to právě krypto průmysl, který bude ukrajinské hospodářství stavět zpátky na nohy.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme