Snížení slevy na jizdné pro studenty a seniory

Datum: 2.4.2022

Vláda ČR rozhodla, že od 1. dubna 2022 dojde ke snížení slevy na jízdné pro vybrané skupiny obyvatel, a to ze 75 % na 50 %. Nové slevy by podle odhadů státu měly přinést ročně úsporu přes 1,8 miliardy korun. Dosud stát za slevy vyplatil dopravcům kompenzace za více než 14 miliard korun.

Skupiny, kterých se zdražení jízdného od 1. 4. 2022 dotkne, jsou následující: děti od 6 do 18 let, studenti od 18 do 26 let, senioři od 65 do 70 let a senioři od 70 let. Vyjmenované skupiny osob si tak při jízdě autobusem nebo vlakem připlatí. U jednotlivých jízdenek pak tito cestující zaplatí dvojnásobek původní ceny, například namísto pětikoruny zaplatí deset korun. Novinkou, kterou novela obsahuje, je sjednocení bezplatného jízdného pro děti do šesti let pro jízdu v autobuse nebo ve vlaku.

Slevy (nyní tedy už pouze padesáti procentní) nadále platí na všech vnitrostátních dálkových a regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. (V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.)


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme