Senát se vyjádřil k novele exekučního řádu

Datum: 14.6.2021

Minulý týden jsme Vás informovali o tom, že poslanci se po dvou letech dohodli na podobě novely exekučního řádu (připomeňte si zde). Nyní se jim novela vrátila ze Senátu s pozměňovacími návrhy. Pojďme se nyní podívat na ty nejzásadnější.

Už v citovaném článku jsme se zabývali možným ukončením bezvýsledně vymáhaných exekucí, kde jistina (původní dluh) nepřesáhla 1.500 Kč a exekuční řízení probíhá po dobu šesti let. Senátoři navrhli, aby se ona šestiletá lhůta počítala ne až od účinnosti novely, ale zpětně od roku 2023 (tedy by se možnost zastavit bezvýsledné exekuční řízení vztahovala na dluhy do 1.500 Kč, které v roce 2023 budou vymáhány již 6 let a více) – jde tedy o nepravou retroaktivitu předpisu. Původně se počítalo se zastavováním exekučních řízení tohoto typu až od roku 2028.

Právě se zastavováním dlouholetých marných exekucí má velký problém Exekutorská komora. S novelou by totiž exekutorům u takto zastavených exekucí zaniklo právo na náhradu nákladů řízení – zůstala by jim pouze (často mnohonásobně nižší) záloha, uhrazená věřitelem při zahájení řízení. Lze tedy očekávat, že se v případě schválení novely se budou exekutoři pokoušet zákon napadnout, to už je ale otázka pro Ústavní soud.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme