Počítačový velikán IBM má zájem koupit Red Hat

Datum: 29.10.2018

Softwarovou společnost Red Hat koupí IBM, což je americká společnost. Celková hodnota koupě činí v přepočtu 770, 4 miliardy korun i s dluhem. Doposud se jedná o největší akvizice, ke které se IBM odhodlala. Jedna akcie Red Hat tak firmu vyjde na 190 dolarů. Dohoda by měla být oficiálně uzavřena se vším všudy ve druhé polovině příští roku. Společnost usiluje především o rozšíření podniku z technologického hardwaru a konzultací o služby za vyšší obnos peněz.

Generální ředitel IBM Ginni Rometty si klade za cíl zvětšit záběr nabídky softwaru, který je založený na předplatném. Důvodem k předplatnému je pokles prodeje tohoto softwaru, čemuž předchází menší zájem o serverové počítače. IBM si od dohody slibuje lepší pozici na trhu, kterému v současnosti dominuje Amazon.com, Alphabet či Microsoft, které nabízejí cloudové služby.

Specializací Red Hat jsou operační systémy Linux. Jedná se o jeden z nejžádanějších softwarů s otevřeným zdrojovým kódem. Byl vytvořen jako náhrada tzv. proprietárního softwaru Microsoftu, za který se musí platit, a navíc kolem něj existuje spousta pravidel licence. I když je tento software licencemi chráněn, může se využívat bez poplatků a rovněž se jej dá volně distribuovat, kopírovat a všemožně upravovat.

Klienti Red Hat firmě platí za speciálně upravené funkce na přání, za údržbu a technickou podporu. Tržní kapitalizace firmy se pohybuje kolem 20,6 miliardy dolarů, zatímco tržní kapitalizace IBM je na 114 miliardech dolarů.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme