Objem hypoték loni dosáhl 150 miliard Kč, meziročně o čtvrtinu méně

Datum: 31.1.2024

ČBA zveřejnila svou statistiku Hypomonitor za prosinec 2023. Ta kromě meziměsíčních dat tentokrát obsahuje i shrnutí za celý uplynulý rok. V rámci hypotečních úvěrů loni banky půjčily klientům celkem 150 miliard Kč, což je o čtvrtinu méně než loni. Průměrná úroková sazba pak v prosinci klesla na 5,65 %. Paradoxně se jedná o menší pokles než v předcházejících měsících, kdy sazba klesala o 0,03 procentního bodu, a to navzdory, tomu, že v prosinci jsme zaznamenali snižování sazeb u vybraných hypoték ze stany komerčních bank (připomeňte si zde).

První polovina loňského roku byla z hlediska objemu hypoték meziročně více než o polovinu slabší, druhá naopak více než o polovinu silnější. Je to dáno tím, že právě v polovině roku 2022 začaly výrazně růst úrokové sazby, zdražovat hypotéky a hypoteční trh tak postupně zamrzal. Naopak od konce loňského roku, kdy úrokové sazby dosáhly vrcholu, sazby postupně klesají a ve druhé polovině loňského roku už pomalu začal hypoteční trh opět ožívat – ačkoli k dosažení objemu z let před pandemií mu stále chybí přibližně třetina.

V letošním roce se očekává postupné snižování sazeb, které podpoří i snižování základní úrokové sazby ze strany ČNB, zahájené v prosinci 2023. Postupně se bude stále víc projevovat odložená poptávka lidí, kteří už rok a půl čekají na dostatečné snížení úrokových sazeb hypoték, aby dosáhli na financování vlastního bydlení.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme