• Úvod
  • Kryptoměny
  • Největší upgrade Bitcoinu za poslední léta byl aktivován

Největší upgrade Bitcoinu za poslední léta byl aktivován

Datum: 15.11.2021

Taproot, dlouho očekávaný upgrade Bitcoinu, aktivovaný na bloku 709 632, otevírá dveře vývojářům k integraci nových funkcí, které zlepší soukromí, škálovatelnost a zabezpečení v síti.

Upgrade byl potvrzen a zařazen do protokolu v červnu, kdy se více než 90 % těžařů rozhodlo „signalizovat“ svou podporu. Mezi potvrzením (tzv. „lock-inem“) upgradu a jeho plnou aktivací pak v Bitcoin síti běžela naprogramovaná čekací doba, která měla za účel poskytnout operátorům uzlů a těžařům čas plně upgradovat na nejnovější verzi Bitcoin Core, která obsahuje sloučený kód pro Taproot. Čekací doba skončila tento víkend a Taproot byl tak plně aktivován.

Co je Taproot?

Taproot je soft fork, který vylepšuje bitcoinové skripty za účelem zvýšení soukromí a zlepšení dalších faktorů souvisejících se složitými transakcemi.

S ohledem na ochranu osobních údajů mohou transakce v bitcoinové síti využívat několik funkcí, které je činí složitějšími, bez Taprootu jsou však stále snadno detekovatelné. Aktualizace Taproot umožní „zakrýt“ všechny pohyblivé části bitcoinové transakce, která tyto funkce zahrnuje a ty pak budou vypadat jako jedna transakce, což umožní skrytí bitcoinového skriptu. Například utrácení bitcoinů pomocí Taprootu může provést transakci na kanálu Lightning Network, transakci point-to-point nebo sofistikovanou inteligentní smlouvu k nerozeznání. Kdokoli tedy sleduje jednu z těchto transakcí, neuvidí nic jiného než transakci typu point-to-point.

 Vyšší ochrana soukromí je však pouze jedna z mnoha funkcí co upgrade Taproot přináší. O dalších funcích upgradu Taproot vás budeme brzy informovat.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme