Zájem o hypotéky klesá, úroková sazba roste

Datum: 15.11.2021

Už od konce ledna letošního roku se ceny hypoték postupně vzdalují příznivé úrokové sazbě, kterou naposledy dosáhly v roce 2016. To nicméně až donedávna nikterak nebrzdilo poptávku po hypotékách – již koncem října dosáhl počet uzavřených hypotéčních smluv celkové „skóre“ roku 2016.

Nyní však rostoucí průměrná úroková sazba nakonec přece jen ochladila zájem o sjednávání dalších hypoték. Ke konci října byla průměrná úroková sazba 2,54 %, což je o 0,52 % více než loni touto dobou. Nadto už i ona říjnová 2,54 procentní úroková sazba je minulostí. Vzhledem ke skokovému zvýšení úrokových sazeb, které provedla ČNB v rámci boje s inflací, budou nyní nové hypotéky sjednávány s úrokem okolo 3,5 %. V horizontu dalších měsíců pak pesimisté z řad analytiků očekávají úrok až 5 %.

Dle některých odborníků je se snížením zájmu o hypotéky kromě prudce rostoucích úrokových sazeb spojen také fakt, že se jich sjednalo o tolik (a za tolik) více, než je obvyklé – zatímco loni jich bylo celkem 92.000, ke konci letošního října se počet vyšplhal na 114.000. To by znamenalo, že zájemců ubylo nejen kvůli méně výhodným podmínkám, ale i kvůli tomu, že již svou hypotéku mají.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme