Aukční dům Sotheby hodlá dražit Banksyho za ethereum

Datum: 12.11.2021

Otázka, která provází kryptoměny již od jejich vzniku v roce 2008 – jedná se pouze o investiční nástroj, nebo i o vhodný platební prostředek? Trendem posledních let je posouvat dál později jmenovanou funkci kryptoměn, zejména kvůli jejich decentralizaci a nezávislosti na fiat měnách, kterou dobře ilustruje například dění posledních několika měsíců v Salvadoru.

Poslední přidanou přísadou do onoho pomyslného kotle variability využití kryptoměn coby platebního prostředku je prohlášení prestižní aukční síně Sotheby. Ta oznámila, že 18. listopadu bude na své aukci, kde mj. budou dražena i díla světoznámého street artového tvůrce Banksyho, přijímat ethereum. To by samo o sobě nebylo nic tak světoborného, platbu v kryptoměně již letos v květnu akceptovala nejen tato aukční síň. Tehdy však byly příhozy realizovány v USD a v kryptoměně bylo možné zaplatit pouze výslednou cenu, za kterou bylo dílo vydraženo. Nyní bude v Sotheby jak vyvolávací cena, tak příhozy, realizovány přímo v ethereu. Nabízí se otázka, jak by s aukcí zamíchal např. dramatický cenový propad kryptoměny právě v průběhu dražby, Sotheby se ale zřejmě této situace neobává a ani konkurenční aukční síně nechtějí zůstat pozadu.

Je tedy zřejmé, že tak jako dražební systém prorostl do digitálních aktiv v podobě fenoménu NFT, prorůstají naopak kryptoměny do klasických dražeb.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme