Méně firem, více kapitálu. To jsou české firmy v daňových rájích v roce 2019.

Datum: 23.1.2020

Koncem loňského roku evidovalo své sídlo mimo území České republiky 12 102 firem vlastněných českými občany. Meziročně tak počet zahraničních firem vlastněných českými vlastníky mírně poklesl, a to přesně o 703 společností. Největší úbytek zaznamenalo Nizozemí (-272), Spojené státy americké (-178) a Kypr (-103). Naopak celkový počet firem s koncovým vlastníkem z České republiky se zvýšil na Bermudských ostrovech, v Hongkongu, Lichtenštejnsku a na Maltě.

Naopak podíl zahraničního kapitálu v českých firmách se meziročně snížil znatelněji, a to z více než bilionu korun na necelých 900 miliard (propad o 140 miliard korun).

Vzhledem k úbytku českých firem v zahraničí během posledních let by se mohlo zdát, že čeští podnikatelé opouštějí koncept daňových rájů. Protikladem k tomuto tvrzení je však skutečnost, že zatímco počet firem lehce klesá, objem kapitálu v nich uložený naopak roste, a to meziročně o zhruba 5 miliard korun (z 327 na 332 miliard). V praxi je pak tento počin odrazem skutečnosti, kdy daný podnikatel hledal pro svůj business vícero offshore řešení, přičemž si založil firmu v mnoha jurisdikcích a ve chvíli, kdy našel pro něj nejvýhodnější (ne nutně jedinou) jurisdikci, převedl své jmění do ní a zbytek se rozhodl zrušit.

V tuto chvíli jsou tak z daňového ráje vlastněny zhruba 3 % českých firem, přičemž znatelnější pokles tohoto počtu se dlouhodobě neočekává.


Rubriky

Zajímá Vás více?

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme