Proti návrhu Evropské unie, který měl za cíl přikázat velkým nadnárodním společnostem zveřejnit, jak vysoké daně platí na půdě EU, se postavila početná část členských států. Návrh tak neprošel.
Dle odhadů např. v Irsku tvoří polovinu veškeré vybrané korporátní daně pouze 10 společností. Oficiálně žádná z nich není potvrzena, ale odhaduje se, že mezi ně patří giganti jako Facebook, Amazon, Google, Apple či Microsoft. Irsko má totiž korporátní daň ve výši zhruba 7 procent, přičemž v rámci Velké Británie je tato hodnota zhruba 19 %.
Výhodné daňové prostředí neplatí ovšem zdaleka jenom pro Irsko, ale i pro mnohé další země. Proti návrhu se tak mimo Irska vyslovili například Malta, Kypr či Lucembursko. Pro nepřijetí návrhu se však postavily i další země jako Lotyšsko, Slovinsko, Estonsko, Rakousko, Česká republika, Maďarsko, Chorvatsko a Švédsko. Velká Británie, jako jeden z původně velkých podporovatelů návrhu, se nakonec spolu s dalšími zeměmi (např. Německem), hlasování zdržela.
Důvody pro odmítnutí návrhů jsou různé. Země s výhodným daňovým prostředím pochopitelně o usídlené nadnárodní giganty nechtějí přijít. Naproti tomu třeba Švédsko považovalo navrhovanou legislativu za málo transparentní. Mnohé další země pak mají obavy z následného zdražování či z komplikací v rámci volného obchodu.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin