Maloobchodní tržby dosáhly rekordního nárůstu

Datum: 9.7.2020

Statistický úřad Evropské unie Eurostat zveřejnil údaje o maloobchodních tržbách v eurozóně a ostatních zemích EU. Poté, co se začala uvolňovat opatření proti šíření koronaviru, vzrostly tržby v eurozóně o 17,8 % a v celé EU o 16,5 %. Konkrétně v eurozóně zde hovoříme o největším meziměsíčním nárůstu od roku 1999. Dokonce i ty nejoptimističtější odhady analytiků se pohybovaly „jen“ okolo 15 %.

Stejně tak meziroční pokles tržeb nebyl pandemií poznamenán tolik, jak se analytici domnívali – z očekávaných 7,5 % se v eurozóně potvrdilo pouze 5 %, v celé EU pak 4,2 %. To je příznivé zjištění, uvážíme-li že v březnu klesly tržby o 12,1 % a v dubnu o 10,6 %.

Co do artiklů se nárůst tržeb nejvíce projevil na pohonných hmotách, počítačích a další elektronice, nábytku, knihách, módě a obuvi; přičemž právě poslední dva uvedené segmenty utrpěly v době opatření největší škody. Zajímavé je, že o 7 % vzrostly i tržby internetových obchodů, ačkoli toto odvětví je jedním z mála, které se proti Covid-19 ukázalo jako „imunní“. Jestli evropský trh zcela dožene ztráty z března a dubna, nebo mu pozvolný návrat do starých kolejí překazí druhá vlna koronaviru, ukáží až následující měsíce.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme