Legalizace bitcoinu na Ukrajině

Datum: 10.9.2021

Ukrajina se stává další zemí, která oficiálně upraví kryptoměny ve své legislativě. Ve středu 8.9. ukrajinskýparlament téměř jednomyslně schválil návrh zákona, který má za cíl vytyčit pravidla trhu s kryptoměnami.

Do dnešního dne sice nebyl obchod s kryptoměnami na Ukrajině perzekuován nebo zakazován, ale jednotlivci i firmy často čelili přísnému přístupu úřadů, který pak komplikoval jejich aktivity. Přístupy navíc nebyly sjednocené a uživatel nikdy nevěděl, co od úřadu očekávat. Od nového zákona, který je navíc legislativně velice vstřícný, si pak uživatelé kryptoměn slibují ochotnější spolupráci ze strany institucí a předvídatelnější vývoj trhu.

Zde je pouze nutné doplnit, že na rozdíl od Salvadoru, který přijal bitcoin jako zákonné platidlo, ukrajinský návrh s kryptoměnami počítá pouze ve formě komodity a investičního nástroje. Hřivna tak zatím zůstane jedinou uznanou měnou.

Není to pouze nová legislativa, čím Ukrajina láká krypto-investory, dalším velkým vodítkem je pro mnohé ukrajinská levná elektřina. Díky jaderným elektrárnám má Ukrajina dlouhodobý přebytek elektrické energie a stává se tak ideálním prostředím pro kryptoměnové těžaře. Na rozdíl od Číny pak dali ukrajinští státní představitelé jasně najevo, že s kryptoměnami do budoucna počítají a mají je v plánu plně integrovat do své ekonomiky.

Rýsuje se nám tady jeden z prvních evropských krypto-rájů? Samozřejmě nelze ničemu předbíhat, ale už teď je jasné, že Ukrajina bude v kryptoměnovém světě zajímavou jurisdikcí, která ještě bude mít co nabídnout.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme