ČNB dále nebude plošně omezovat vyplácení dividend

Datum: 13.9.2021

Omezení výplaty dividend bylo Českou národní bankou zavedeno na začátku pandemické krize jako jedno z protikrizových opatření. Mělo za cíl především zmírnit negativní dopad rozsáhlých uzávěr ekonomiky do hospodaření bank a udržet jejich kapitálové vybavení pro zachování stability bankovního sektoru.

V pátek 10. září však ČNB oznámila, že ekonomická situace se začíná stabilizovat a další zadržení dividend nebude nutné. ČNB v tiskovém prohlášení informovala, že dokončila hodnocení kapitálové situace jednotlivých bank na základě veškerých dostupných informací včetně jejich hospodářských výsledků za letošní první pololetí a dospěla k tomu, že je rozvolnění na místě. Současně bankám doporučila, aby další výplaty dividend zvažovaly až poté, kdy budou mít k dispozici konečné hospodářské výsledky za rok 2021 a budou znát i dopady pandemie v druhé polovině letošního roku.

Centrální banka tak následuje politiku Evropské centrální banky, která stejné rozhodnutí učinila na konci července tohoto roku. Centrální banky tak doufají, že těmito kroky motivují komerční banky k dalšímu růstu a podaří se jim tak znovuoživit post-pandemický trh.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme