Kryptoměny pronikají do švýcarské státní správy

Datum: 19.2.2021

Minulý týden jsme Vás informovali o záměru Mastercard, který by v konečném důsledku umožnil použití kryptoměn třeba i na kasách supermarketů. Tento průnik kryptoměn „mezi prostý lid“ nyní posunul na další úroveň jeden ze švýcarských kantonů, Zug.

Místní poplatky v hlavním městě zmiňovaného kantonu je možné hradit bitcoinem a ethereem (pozn.: právě tyto kryptoměny budou podporovány i při platbě daní) už od roku 2016. Mechanismus platby je podobný tomu, který jsme Vám popsali v citovaném článku o Mastercard (čtěte zde). K převodu kryptoměny na CHF dochází v síti externího partnera, společnost Bitcoin Suisse.

Na rozdíl od záměru Mastercard, která hodlá při platbách kryptoměnami zcela vynechat zprostředkovatele, se u švýcarských daní mechanismus plateb nezmění. Umožnění plateb kryptoměnami státní správě je však přesto velkým krokem vpřed, i když k jeho častějšímu využívání pravděpodobně nedojde dříve, než se zastaví raketový růst bitcoinu. Kanton Zug ostatně pamatuje i na (zejména) jeho volatilitu – platby budou omezeny částkou 100.000 CHF.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme