• Úvod
  • Kryptoměny
  • Kryptoměnová směnárna se sídlem v Praze je cílem amerických sankcí

Kryptoměnová směnárna se sídlem v Praze je cílem amerických sankcí

Datum: 29.9.2021

Bidenova administrativa se minulý týden nechala slyšet, že ostře zakročí proti zločineckým organizacím operujícím v kyberprostoru a proti kryptoměnovým směnárnám, které těmto organizacím usnadňují prát peníze. Cílem amerických úřadů má být především boj proti šíření ransomwares ruskými hackery. (Ransomware je druh škodlivého programu, který napadá počítačový systém nebo šifruje data v něm zapsaná, a pak skrze něj požaduje hacker od oběti výkupné za obnovení přístupu.)

Americká vláda na sebe nenechala dlouho čekat a krátce po prohlášení přistoupila ke konkrétním krokům. Jedním ze subjektů, na které byly uvaleny sankce, je i burza SUEX OTC, která je registrovaná v České republice. I přes to, že má směnárna sídlo v Praze ve Starém Městě, je společnost dle všech informací řízena z Ruska, kde má i své funkční pobočky. Do pobočky si pak uživatel může přijít a nechat kryproměnu proplatit v zákonné měně.

Dle firmy Chainalysis, která se zabývá forenzní analýzou blockchainu, je burza SUEX OTC propojena s mnoha rizikovými kryptoměnovými adresami, na které putují transakce z ilegálních aktivit. Kvůli nedostačujícím KYC a AML pravidlům na ní má probíhat masivní praní špinavých peněz.

Rusko je dlouhodobě kritizováno za nedostatečné potírání kyberkriminality a přehlížení bezpečnostních rizik s ní spojených. Ruské úřady nad kyberkriminalitou údajně přivírají oči a od útoků se vždy pouze distancují. Děje se tak i kvůli vychytralosti ruských hackerů, kteří si dávají velký pozor, aby neútočili na obyvatele Ruska a nedostali se tak do konfliktu s ruskými bezpečnostními složkami.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme