Zákaz krypto transakcí na celém území Číny

Datum: 29.9.2021

Čína pokračuje v tažení proti kryptoměnám a přitvrzuje. I přesto, že v průběhu posledních dvou let Peking postupně svou represivní politikou vyhnal většinu čínských minerů (připomeňme si např. zde) a čínská vláda svými kroky naznačovala, že decentralizované kryptoměny na čínském území nejsou vítány, zákaz všech kryptoměnových transakcí mnohé kryptoměnové analytiky překvapil.

Čínská centrální banka v pátek 24. září 2021 ve svém stanovisku uvedla, že žádná z kryptoměn, tedy ani bitcoin či tether, nepředstavuje zákonné platidlo a nemůže být součástí peněžního oběhu.  Všechny platby a transakce s kryptoměnami včetně využívání služeb zahraničních směnáren, centrální banka zapovídá jakožto nepovolenou finanční aktivitu.

Dle některých je to pouze jeden z dalších kroků vedoucích k představení své vlastní centralizované digitální měny, kterou tamní vláda poslední měsíce vyvíjí. Koncept ostatních kryptoměn, nad kterými čínské autority nemají plnou moc, Číně nevyhovuje a snaží se je tak vymýtit ze svého území.

Cena bitcoinu měla na začátku září našlápnuto k pozitivnímu trendu a nejcennější kryptoměna se obchodovala za 52 tisíc dolarů (1,1 milionu korun). Čínské novinky pak měly za následek propad cen na kryptoměnových trzích až o 5-7 %. To je však v případě kryptoměn pouze marginální pokles a lze pozorovat, že trh na čínské represe reaguje čím dál tím méně.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme