Předlužená Evergrande ohrožuje globální trhy

Datum: 22.9.2021

Společnost Evergrande, která dnes čelí nesplaceným závazkům ve výši závratných 305 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionů korun), je druhou největší developerskou společností v Číně s více než 1300 realitními projekty v 280 různých městech Číny. Vedle toho zaměstnává více než 200 000 lidí a nepřímo vytváří více než 3,8 milionu pracovních míst.

Obří zadlužení mnoho analytiků vidí jako nenapravitelné a předpokládají brzký bankrot. Akcie společnosti meziročně klesly již o 80 % (na desetileté minimum) a dále klesají. Nejsou to však pouze akcie společnosti Evergrande, které klesají, negativně na vývoj událostí reagují burzy a trhy po celém světě. Burzy od počátku tohoto týdne hlásí propady a kauza ovlivnila i trh s kryptoměnami. Bitcoin klesl o 10 % a dostal se zpátky k úrovni 40 000 USD a pokles hlásí další kryptoměny.

Kolaps kolosu Evergrande může silně zasáhnout čínský bankovní sektor a posléze ekonomiky po celém světě. Dle nejčernějších odhadů by Evegrande mohla být obdobou americké banky Lehman Brothers, jejíž pád započal hypoteční krizi z roku 2008.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme