Kanadská vláda přistoupla k zmrazování bankovních účtů protestujících

Datum: 21.2.2022

S využitím pravomocí udělených zákonem o mimořádných událostech (Emergency Act) federální vláda Kanady nařídila bankám a dalším finančním institucím, aby přestaly obchodovat s lidmi spojenými s protivakcinačními demonstracemi a tzv. Freedom Convoyem, který okupuje hlavní město země již třetím t‎ýdnem.

Nová pravidla vyžadují po širokém spektru subjektů – včetně bank, investičních firem, družstevních záložen, úvěrových společností, obchodníků s cennými papíry, fundraisingových platforem, pojišťoven a bratrských společností, aby důkladně zkontrolovaly své klienty, zda se neúčastní nezákonného protestu nebo demonstranty finančně nepodporují.

Pokud zjistí, že jejich zakázník provádí jednu z vý‎še zmíněn‎ch činností, musí mu zmrazit účty (bez soudního příkazu) a nahlásit to Královské kanadské jízdní policii nebo kanadské zpravodajské službě. Jakékoli další podezřelé transakce musí být také hlášeny národní agentuře pro boj proti praní špinavých peněz, známé jako Fintrac.

Příkazy ke zmrazení účtů se net‎ýkají pouze bezhotovostních pěněz, vládní pokyny dopadají i na některé kryptoburzy a další kryptoprovidery. A protože ne všechny kryptoměny jsou plně decentralizované, hrozí, že někteří protestující mohou skrze zmrazení kryptoadres přijít i o své digitální peníze.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme