• Úvod
  • Kryptoměny
  • Recept na boj s volatilitou? 60 % bitcoinů leží ladem rok nebo i déle.

Recept na boj s volatilitou? 60 % bitcoinů leží ladem rok nebo i déle.

Datum: 22.2.2022

Volatilita není ve světě kryptoměn ničím novým. Bitcoin, na který se zaměříme dnes, přinejmenším poslední měsíc krouží kolem hodnoty 40.000 USD (přičemž poloměr onoho kroužení dosahuje hodnoty několika tisíc USD), v minulém roce ale zažil daleko větší výkyvy. Existuje vůbec spolehlivé řešení, jak těmto vlivům čelit?

Ano – není přitom na hony vzdálené klasickému investování do cenných papírů. Tak jako Warren Buffett radí nejen méně zkušeným investorům zvolit indexový fond (pozn.: způsob, jakým je možné investovat až do několika stovek společností najednou, tudíž se výkyvy v úspěchu jedné z nich nijak výrazně neprojeví na hodnotě celkové investice) a dále se o něj nestarat, je možné toto řešení aplikovat i ve světě kryptoměn. Této metodě se říká HODLing a spočívá v nákupu a držení kryptoměny bez ohledu na to, jaké veletoče zrovna provádí její hodnota. Samozřejmě i ten má svá pravidla (např. kdo se rozhodl nakoupit v době, kdy byl bitcoin na historické maximální hodnotě, HODLuje nyní spíše z donucení), především nákup v době propadu hodnoty (pozn.: jev se v investiční sféře nazývá „buy the dip“).

Z dat analytické společnosti Glassnode vyplývá, že si HODLing našel mnoho zastánců. 60 % bitcoinů, které jsou v oběhu, neopustilo bitcoinovou peněženku, kde se nyní nacházejí, déle než rok. K této situaci došlo zatím jen dvakrát, a to na začátku roku 2016 (tehdejší hodnota bitcoinu se pohybovala kolem 420 USD) a v polovině roku 2020 (kdy se dal bitcoin pořídit za 9.000 USD). V obou případech v následujících měsících přišel relativně strmý nárůst hodnoty. Dočkají se HODLeři i nyní?


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme