Kajmanské ostrovy přidány na blacklist daňových rájů EU

Datum: 16.2.2020

Evropská unie aktualizovala seznam jurisdikcí, které zahrnuje pod pojem daňové ráje. Nově se tak k Ománu, Fidži a Vanuatu připojí závislé území Velké Británie, a to Kajmanské ostrovy. Tato zámořská oblast totiž dle názorů EU nenaplnila požadavky pro aktualizaci daňových předpisů s cílem vyhýbat se zneužívání daňové optimalizace. Na konečné potvrzení této skutečnosti je třeba počkat do následujícího shromáždění ministrů financí členských států (v týdnu od 17. do 20. 2. 2020), ale dle názorů odborné veřejnosti by toto mělo být již jenom formalitou

Původně byly Kajmanské ostrovy (společně s Britskými Panenskými ostrovy) umístěny na tzv. šedou listinu, která dává státům na ní umístěných čas na to, upravit své daňové předpisy v souladu s požadavky EU. V tuto chvíli Kajmanské ostrovy taková opatření nepřijaly. K jisté úpravě legislativy sice došlo, ale ta je dle EU nedostatečná.

Umístění na blacklist však není konečné. V současné chvíli Kajmanské ostrovy projednávají novou daňovou legislativu, která má být hotová nejpozději v prosinci 2020. Tudíž se dá očekávat, že po jejím přijetí se bude tato zámořská jurisdikce snažit blacklist opustit.

EU zdůraznila směrem k Británii, že ta odpovídá za přijetí požadované legislativy ve svých závislých územích. To se z pohledu EU nemá změnit ani pro Brexitu, a tak budou konkrétní daňové nároky vyžadovány i po vystoupení Británie z EU.

Naproti této skutečnosti některé z jurisdikcí na šedé listině zůstávají a mají nadále čas pro přijetí konkrétních opatření. Jiné (jako např. Turecko, Bahamy a Arménie) budou z listiny vyjmuty úplně, jelikož požadavky EU naplnily.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme