Evropské a americké společnosti omezují vazby na Rusko, Čína mlčí

Datum: 8.3.2022

V pátek jsme Vás informovali o postupu Škoda Auto, potažmo celého koncernu Volkswagen, vůči Rusku (připomeňte si zde) v rámci probíhající ruské invaze na Ukrajině. Nyní se budeme zabývat otázkou, jaké další společnosti se do soukromoprávní obdoby mezinárodních sankcí zapojily a zda mezi nimi lze nalézt nějakou souvislost.

Obecně lze říct, že se zapojila řada velkých evropských a amerických subjektů. Z těch nejzásadnějších lze zmínit např. Apple, Alphabet (Google), Mastercard, Visa, ale také řadu ropných společností. Apple pozastavil prodej svých výrobků na ruském území a omezil fungování aplikací ruských státních médií jako Sputnik News po celém světě mimo Rusko. V později jmenovaném případě se podobně zachoval i Google, který aplikace ruských státních médií odstavil alespoň v Evropě. Dvojice největších poskytovatelů platebních služeb, Mastercard a Visa, zase zrušily přístup ruských bank a dalších finančních institucí k jejich platebnímu systému. Zrcadlí tak vyřazení řady ruských bank ze systému SWIFT.

Výrazně odlišná je situace v případě Číny, zejména technologických gigantů. Lze předpokládat, že vzhledem ke dlouhodobému regulativnímu tažení čínské vlády proti technologickým gigantům se tito otevřeně nepostaví proti ruské agresi, dokud tak neučiní právě čínští představitelé. Čína je však ohledně dění na Ukrajině vzhledem ke svým obchodním a politickým zájmům značně zdrženlivá. Jediný z čínských technologických gigantů, který dal najevo podporu Ukrajině, je tak ByteDance, provozovatel sociální sítě TikTok. Ten na území EU alespoň omezil přístup k účtům ruských státních médií.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme