Ceny pohonných hmot trhají rekordy

Datum: 7.3.2022

Co den to několik korun za litr benzínu nebo nafty navíc, taková je dnes realita nejenom na trhu pohonných hmot, ale také u každé čerpací stanice v ČR. Ceny letí každým dnem nahoru a není se proto čemu divit, že se již většina spotřebitelů začíná předzásobovat a tankují benzín/naftu do zásoby a podnikají tzv. run na benzínky.

Důvodem strmého nárůstu cen pohonných hmot v ČR je dle analytiků zdražování ropy na světových trzích, oslabení koruny a výše zmíněná snaha spotřebitelů se předzásobit, to vše v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Cena ropy se v pátek přiblížila ke 120 dolarům za barel a začátkem týdne bude zcela jistě šplhat ještě výše, česká měna naopak dále oslabila na 23 korun za dolar.

Očekává se, že pokud se bude konflikt dále stupňovat můžou ceny pohonných hmot vystoupat až za hranici 70 korun za litr. Mnozí volají po regulaci a ochraně od státu, problémem je, že cenu pohonných hmot určuje světový trh a jediné nástroje státu jsou DPH a spotřební daně. DPH a spotřební daně jsou však v dnešní postcovidové době pro státní pokladnu cennými příjmy a vláda se jich bude jen nerada vzdávat.

Pro srovnání uvádíme, že před rokem touto dobou stál litr benzinu v Česku v průměru 29,50 koruny a litr nafty vyšel motoristy na 28,20 Kč, brzy tedy dosáhneme dvojnásobku.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme