Co znamená bezpečnostní zákon pro offshore v Hongkongu?

Datum: 22.7.2020

Aféra se sledováním Huawei telefonů, světová pandemie a nyní bezpečnostní zákon. Co je spojuje? Odpověď: „Čína,“ by asi byla dost zkreslující. Pojďme se na chvíli zabývat pouhou výsečí z tohoto nadmíru komplexního tématu – aktuální fází obchodní války Číny s USA.

Především nelze tak úplně tvrdit, že jde opravdu pouze o spor těchto dvou mocností. Důkazem může být včerejší rozhodnutí UK zakázat svým provozovatelům telekomunikačních sítí instalovat novou 5G techniku od Huawei. Nadto budou do konce roku 2027 provozovatelé muset odstranit ta 5G zařízení, která už v UK nainstalovali. Není žádným tajemstvím, že k tomuto kroku UK přistoupilo na důrazné doporučení svého zámořského partnera. Ostatně ke stejnému postupu vyzývá Donald Trump i Kanadu, Austrálii, Nový Zéland a další státy. Oficiálním důvodem je právě zmíněná aféra se sledováním zařízení Huawei z loňského roku, a tedy bezpečnostní riziko. Za situace, kdy o nás však přinejmenším údaje o vyhledávání shromažďují telefony jakékoli značky, se nabízí přímočařejší vysvětlení Trumpových snah.

Posledním krokem v obchodní válce je dnešní ukončení preferenčního zacházení USA s Hongkongem. Trump tak dle svých slov reaguje na čínský bezpečnostní zákon, vnucený doteď relativně autonomnímu Hongkongu. Tímto předpisem si Čína přisvojila pravomoc extrémně tvrdě trestat hongkongské obyvatele za projevy nesouhlasu se svým režimem. Obě dvě strany (USA i Čína) se nyní navzájem vyzývají ke zjednání nápravy.

Co to znamená pro hongkongské obchodní společnosti? Hongkong byl doteď zejména pro Čínu překladištěm zboží. Pokud totiž zboží vyrobené v Číně prošlo hongkongským přístavem, vyhnulo se vysokým clům, která na zboží z Číny USA již dříve uvalily. To ale se suspendací preferenčního přístupu končí. To finančně zabolí jak Čínu, tak Hongkong. Přinejmenším pro společnosti, které jsou sice v Hongkongu domicilovány, ale zboží z něj primárně nevyvážejí, se ale situace zas tolik nezmění. Příznivá daňová sazba, míra soukromí, systematický právní řád a další výhody, pro offshoring v Hongkongu, stále zůstávají.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme