Vedle kryptoměnového průmyslu, který se otřásl v základech po zavedení masivních restrikcí v létě, leží v Číně v žaludku i její stále rostoucí technologické firmy. Už od začátku tohoto roku můžeme sledovat, že vládní komunistická strana má z technologických gigantů strach a konstantně pracuje na jejich regulaci. Zdá se, že tento týden přikročila vláda k dalšímu kroku a má v plánu šroubky dále utahovat.
Ústřední výbor strany a státní rada tuto středu společně vydaly tzv. Desetibodový plán, v kterém se zavazují k následujícím krokům: zpřísnění regulačních kritérií pro techno průmysl nastavených čínským pětiletým plánem (pro rok 2021-2025), posílení zákonů pro „důležité oblasti“ jako jsou věda a technologické inovace, kultura a vzdělávání. Dále snaha o lepší regulaci oligopolů a monopolů a také lepší úpravu předpisů týkajících se čínské digitální ekonomiky včetně „internetového financování, umělé inteligence, velkých dat, cloud computingu atd. Ke všem těmto opatřením strana přistupuje z důvodu splnění stále rostoucích požadavků lidí na dobrý život. (Aneb jak sama stran hlásá: “meet people’s ever-growing demands for a good life.”)
Jak bylo výše zmíněno, není to první krok Pekingu proti čínskému technologickému průmyslu. Peking již zahájil antimonopolní vyšetřování některých z největších technologických firem v zemi a podnikl kroky proti celé řadě dalších podniků.
V dubnu například technologický gigant Alibaba přijal rekordní pokutu 2,8 miliardy USD (2 miliardy GBP) poté, co vyšetřování zjistilo, že léta zneužívá své dominantní postavení na trhu. Minulý měsíc bylo společnosti Tencent řečeno, aby ukončila exkluzivní smlouvy o licencování hudby s vydavatelstvími po celém světě. V červenci bylo také nařízeno, aby některé z největších online platforem v zemi – Kuaishou, nástroj pro zasílání zpráv QQ společnosti Tencent, Alibaba’s Taobao a Weibo – odstranily část svého obsahu, a další kroky lze očekávat.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin