Skip to main content

Čína a Indie čelí prohlubující se energetické krizi

Datum: 13.10.2021

Dvě z největších asijských ekonomik čelí zhoršující se energetické krizi. Zatímco Evropa sleduje raketově rostoucí cenu zemního plynu, ceně a zásobě uhlí v Asii je věnována jen malá pozornost – pokud by však došlo k uhelné krizi v Číně nebo Indii, důsledky budou celosvětového významu.

V Číně je nedostatek energie důsledkem kombinace faktorů, od čínského postpandemického stavebního boomu až po národní tlak na snížení emisí uhlíku, který vedl k tomu, že stovky uhelných dolů začátkem letošního roku ukončily nebo omezily výrobu.

Omezení uhlí od klíčového dodavatele z Austrálie a komplikace s počasím problém ještě zhoršily. Minulý týden byly navíc silnými dešti zasaženy provincie Shanxi a Shaanxi, dvě klíčová těžební centra, která tvoří téměř polovinu produkce uhlí v zemi.

V Indii mezitím představitelé jednotlivých indických států informují centrální vládu, že zásoby uhlí ve většině indických elektráren během posledních týdnů klesly na kriticky nízké úrovně. Energetičtí odborníci pak varují, že klíčové regiony včetně hlavního města Nové Dillí by brzy mohly čelit „energetické krizi“.

 Uhlí zajišťuje téměř 70 procent indické výroby elektřiny a tvoří tak hlavní zdroj energie na území Indie. V případě, že uhlí bude nedostatek, nemá ho zatím indická vláda jak nahradit.

 

Rubriky

Zajímá Vás více?