Češi se kvůli sníženému DPH hrnou na nákupy do Polska

Datum: 8.2.2022

Polsko od prvního února přistoupilo ke snížení DPH u základních druhů potravin z pěti na nula procent. Jde o potraviny jako chléb, maso či výrobky z mléka.  Kromě potravin polská vláda rozhodla obyvatelům ulevit i DPH z pohonných hmot, kde byla sazba snížena z 23 na osm procent. Země se tak snaží bojovat s rostoucí inflací.

Už před tímto snížením přitom v Polsku prodávané potraviny a pohonné hmoty patřily k nejlevnějším v EU. Nízké ceny a pokles sazby DPH však není jediným faktorem nahrávající českým nakupujícím. V posledních měsících česká koruna posiluje a polský zlotý naopak oslabuje. Kurz polského zlotého vůči české koruně tak v posledních dnech klesl na svá historická maxima (1 Zl – 5,30 Kč).

Dle analytiků by oslabování zlotého mělo pokračovat i v následujících měsících, za vinu dávají i vyhrocení situace na ukrajinsko-ruské hranici. Polsko jako největší ekonomika střední Evropy a zároveň ekonomika nejvíce propojená s ukrajinským a ruským hospodářstvím značně pocítí jakékoli další protiruské a tomu odpovídající protievropské sankce. To je však ve výsledku dobrou zprávou pro všechny co do Polska dojíždí nakupovat pohonné hmoty a potraviny.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme