Základní úroková sazba opět vzrostla

Datum: 7.2.2022

O zv‎ýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou jsme vás v průběhu minulého roku informovali již několikrát, a jelikož se ČNB tento t‎ýden rozhodla přistoupit k zv‎ýšení dalšímu, budeme vás informovat i dnes.

Na předchozím měnovém jednání před Vánoci rada zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Na zasedání na počátku listopadu rada ČNB dále zvýšila základní úrokovou sazbu o rekordních 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta (šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997). Ve čtvrtek minulý týden pak bankovní rada rozhodla o zv‎ýšení o další 0,75 procentního bodu.

Základní úroková sazba je tedy 4,5 procenta a je tak nejvyšší od počátku roku 2002. Nav‎ýšení je opět zdůvodněno rychle rostoucí inflací a snahou tlumit inflační očekávání. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka další výrazné zvyšování úrokových sazeb by již nemělo být zapotřebí. Podmínkou ale je, že se naplní odhady vývoje v nové prognóze.

ČNB není jedinou centrální bankou, která proti rostoucí inflaci bojuje skrze zvyšování základní úrokové sazby. Ke zvyšování začínají přistupovat banky napříč celou Evropou, včetně anglické centrální banky Bank of England.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme