Již před časem jsme Vás informovali o kauze ohledně bezpečnostních rizik platformy TikTok v USA (https://parkerhill.cz/tiktok-pristoupil-na-trumpovo-devadesatidenni-ultimatum/). Prezident Trump tehdy stanovil společnosti ByteDance, mateřské společnosti TikToku, devadesátidenní ultimátum, aby americkou odnož aktivit sociální sítě převedla do rukou amerických společností – pod pohrůžkou permanentního zákazu působení aplikace na území USA. Jaké jsou parametry výsledné dohody?
TikTok se nyní vyváže z dceřiného vztahu k ByteDance a napříště bude vystupovat jako samostatná společnost TikTok Global. Ona samostatnost je diskutabilní vzhledem k faktu, že americké společnosti – Oracle a Walmart, budou nakonec vlastnit pouze 20 % TikTok Global – zbylých 80 % zůstává v držení ByteDance. Tento překvapivý ústupek Trumpovy administrativy je vykoupen dalšími body dohody – navzdory podílu vlastníků společnosti jsou čtyři z pěti členů představenstva americké národnosti. Společnost dále hodlá v USA vytvořit 25 000 nových pracovních míst a uskutečnit v roce 2021 prvotní veřejnou nabídku svých akcií.
Je otázkou, jak dosažená dohoda řeší bezpečnostní riziko, které bylo oficiálně důvodem celé kauzy. Faktor bezpečnosti totiž neleží v rukou vlastníků, ale spíše v rukou těch, kdo programují kód a algoritmus aplikace. Proč je precedens, který dohoda ohledně TikToku stanoví, důležitý jak pro americký, tak pro evropský trh? Takovýchto TikToků, tedy aplikací nepocházejících z USA, které se ale v USA více než dostatečně zabydlely, bude totiž stále více. Oracle v tuto chvíli situaci řeší skladováním dat uživatelů na svých serverech. Jak se k vývozu zdrojového kódu aplikace a jejích algoritmů (tedy sféře, kterou je skrze bezpečnostní rizika schopen ovlivnit stát, kde je společnost registrována, jak nám celá kauza ukázala), postaví Čína?
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin