Bitcoin jako světový měnový standard?

Datum: 3.8.2018

Lidé se stále nemohou shodnout na výhodách a nevýhodách nejznámější digitální měny bitcoin. Názory se tedy liší. Někteří experti mají za to, že hlavním darem kryptografie je sdílená kniha záznamů zvaná blockchain. Uznávaný světový ekonom Saifedean Ammous napsal knihu o bitcoinu – “The Bitcoin Standard“, ve které píše o tom, jak je tato digitální měna nejvhodnější objevenou formou peněz.

Ammous vystudoval titul Ph.D. na Kolumbijské univerzitě v Americe, kde se zabýval udržitelným rozvojem. Ekonomická studia získal na univerzitě Lebanese American University v Bejrútu. Nějakou dobu spolupracoval s ekonomem Jeffreym Sachsem na pozici asistujícího učitele. Ten přitom o bitcoinu smýšlel jako o ztrátě času.

Ammous sepsal vskutku zajímavý příběh dvou kamenů ve tvaru koblihy, které obyvatelé ostrova Yap označují jako „rai“. Takové balvany se nemohou vejít do běžné peněženky, ani je nelze uložit do tradiční banky. Domorodí obyvatelé ostrova se na kameny dlouhé roky dívali jako na nástroj peněz. V knize se píše: „Vysoké náklady na získání nových kamenů” zabránili jejich znehodnocení v průběhu času. Tento systém se na ostrově praktikován až do 70. let 18. století, kdy irsko-americký kapitán David O’Keefe zruinoval místní ekonomiku novou dodávkou obrovských vápencových balvanů.“

Jedná se o knihu se silným přesvědčením o tom, že je bitcoin nejvhodnější objevenou formou peněz. Pro tuto digitální měnu existuje strop, a to 21 milionů jednotek. Výsledkem je žádné znehodnocení bitcoinu. Umožňuje tak dlouhodobé plánování a investiční rozhodnutí podniků a domácností.

Kniha je napsána velmi vtipně, ale je pravdou, že řada čtenářů očekávala hlubší publikaci. I když se objevují nedostatky, je toto dílo pořád kvalitní. Nejpovedenější kapitoly se zaměřují na principy bitcoinu. Čtenářům možná pomůže určitá technická znalost o fungování kryptoměn. Obecně se ale dá říct, že Ammous stvořil ucelenou analýzu. „Dosud jsme nebyli schopni objevit formu peněz, z nichž by nebylo možné neustále vyrábět nové zásoby. To dělá z Bitcoinu první měnu, která je omezena absolutním množstvím, ” píše Ammous. Stále si myslí, že bitcoin je a bude jedinou „úspěšnou implementací blockchainu“. Dodává, že primárním cílem bitcoinu není vytvořit kvalitnější databázi. Autor by rád zabránil další finanční krizi cestou nového globálního standardu peněz na volném trhu. Tyto standardy by se staly nekontrolovatelnými pro světové vládní orgány.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme