Obchodní spor mezi Čínou a Amerikou způsobuje smíšené pocity. Čína nemá po ruce „jaderné zbraně“, myšleno metaforicky, jak říká Tom Holland z deníku South China Morning Post. Minimálně takové, které by se neotočily spíše proti ní samotné.
Jakmile by Čína provedla určité kroky směrem k americkým firmám, odnesli by to především čínští partneři. Současný přebytek s USA totiž ukazuje, že na koni jsou více Spojené Státy a s nimi Trumpova administrativa. Existuje možnost, že Čínská lidová banka spolu se státními fondy prodá rezervy amerických státních dluhopisů. V případě, že se bude jednat o postupný odprodej, nabízí se soukromí investoři k jejich odkoupení.
Pokud je prodá najednou, může vyschnout trh, což se rovná vyšším sazbám. Je pravděpodobné, že by v takové situaci zahrál klíčovou roli Fed, tedy federální rezervní systém, který není nikým formálně vlastněn. Jedná se o centrální bankovní systém Spojených států amerických. Výsledkem by byl fakt, že „americká vláda kupuje se slevou svůj dluh zpět“. Právě tento cíl sliboval šéf Bílého domu Donald Trump již ve své předvolební kampani.
Trumpovi nahrává i zákon z roku 1977 o ekonomické nouzi. Hovoří se v něm doslova, že prezident má právo „zmrazit Čínou vlastněné dluhopisy na dobu neurčitou“.
Je důležité zdůraznit, že Čína vlastní pouze 5,6 % amerických vládních dluhopisů. Letos došlo k opětovnému poklesu sazeb dluhopisů na 10 let od hranice 3 %. Proto je patrné, že je trh schopný vstřebat obrovské množství dluhopisů s vidinou o trochu vyššího výnosu.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin