Za ruský plyn pouze v rublech

Datum: 24.3.2022

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu 23. března oznámil, že za ruský plyn, který je dodávaný do zemí, které jsou vůči Moskvě považovány za nepřátelské, bude muset být placeno v rublech. Změnu odůvodnil především ekonomickými sankcemi, které byly na Rusko uvaleny a které zapříčinily ztrátu důvěry ve vzájemných mezinárodních vztazích. V rámci rekapitaluce si připoměňme, že za nepřátelské země, považuje ruská vláda od začátku března 48 států. Mezi nimi jsou všechny členské země EU, USA, Japonsko, Švýcarsko nebo také Norsko.

Putin dále instruoval vládu a centrální banku, aby do jednoho týdne vyřešily, jak efektivně přejít z dolarových a eurových plateb na platby v ruské měně. Státem kontrolovaný energetický gigant Gazprom pak bude muset odpovídajícím způsobem upravit smlouvy o dodávkách plynu svým odběratelům.

Jeden z největších evropských odběratelů ruského plynu, Německo, se už proti ohlášené změně vymezilo a nařknulo Rusko z porušení smluvních ujednání. Spolu s dalšími evropskými partnery plánuje německý ministr hospodářství nové platební podmínky negovat a na hru ruského prezidenta nepřistoupit. Je však otázkou, zda země, která stále odebírá 50 % veškerého svého plynu právě z Ruska, bude mít dostatečný prostor k vyjednávání.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme