Tesla zahajuje výrobu v Evropě

Datum: 23.3.2022

Dva roky budování, necelý rok řešení ekologických nedostatků, blokujících povolení k činnosti. Nyní ale Tesla oficiálně spustila činnost své první evropské továrny. Ta za více než 5 mld. EUR vyrostla poblíž Berlína. Spolu s ní vzniklo i 12.000 nových pracovních míst – třetina z nich je již obsazena.

V tuto chvíli vede na evropském trhu s elektromobily stále koncern Volkswagen. Zatímco Tesla ovládá 13 % evropského trhu s elektromobily, Volkswagen drží 25 %. To by se ale mělo změnit, jakmile továrna dosáhne plné kapacity. Zatímco Volkswagen v uplynulém roce prodal celosvětově okolo 450.000 elektromobilů, německá továrna Tesly by jich měla vyrobit 500.000.

Je samozřejmě otázkou, kolik z vyrobených elektromobilů se prodá. Uvažme ale, že Tesla je dlouhodobě imunní vůči nedostatku čipů, který mnohé ostatní automobilky sužuje již od začátku vypuknutí koronavirové krize – čekání na nový automobil u ní tedy bude podmíněné pouze výrobní kapacitou. Lze tudíž předpokládat, že ačkoli je pořízení nové Tesly obecně finančně náročnější než v případě vozidla „tradičnější“ značky, Tesla si zákazníky najde i v Evropě.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme