Vláda uvažuje o zrušení daně z nabytí nemovitosti

Datum: 1.4.2020

Současná situace se projevuje jako ekonomický problém v rámci mnoha odvětví. Jedno z nich je i oblast realit. V tuto chvíli poklesla poptávka po novém bydlení v České republice zhruba o 50 %. Ministryně financí, Alena Schillerová, však hodlá skrze vládní návrh nastartovat oblast českého realitního byznysu hned jak to bude možné.

Návrh ministryně se opírá o daňové úlevy. Mělo by totiž dojít ke zrušení daně z nabytí nemovitosti. Toto opatření by tak ke koupi nové nemovitosti mělo přilákat zhruba o 20-30 % více zájemců, pro které je v tuto chvíli daň z nabytí nemovitosti (a tudíž další výdaj v řádech statisíců) mnohdy překážkou právě pro uskutečnění dané akvizice.

Česká republika tak přijde zhruba o 14 miliard korun ročně na daňovém výnosu z akvizicí nemovitostí, avšak právě kvůli zvýšené poptávce po novém bydlení či místě pro podnikání by tento propad nemusel být takto markantní, ba dokonce by se mohlo jednat o plusová čísla. Vše záleží dle situace na budoucím trhu.

Problémem tohoto návrhu však může být skutečnost, že společně s ním ministryně navrhne i zrušení daňového odpočtu z úroků u hypoték. Vzhledem k faktu, že daň z nabytí nemovitosti se vztahuje pouze na starší nemovitosti (neplatí tedy u novostaveb), zatímco odpočty se uplatní plošně. Mohla by tak nastat situace, kdy by spousta lidí mohla být tímto na první pohled pro občany výhodným opatřením, zasažena negativně.

Vzhledem k faktu, že se jedná teprve o návrh ministryně, ještě chvíli potrvá jeho zavedení do praxe. Avšak s odkazem na současný stav, kdy je možno zákony projednávat ve zrychleném režimu, je pravděpodobné, že konečnou podobu příslušné legislativy budeme znát v řádech dní, maximálně pár týdnů.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme