Úvěroví klienti Sberbank CZ přešli do České spořitelny

Datum: 4.5.2023

Více než 30 000 úvěrových klientů Sberbank CZ přešlo pod Českou spořitelnu. Končí tak více než roční anabáze, která začala na konci loňského února, když Rusko napadlo Ukrajinu. Následná vlna výběrů uložených prostředků ze Sberbank CZ přiměla ČNB k zahájení kroků vedoucích k odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Začátkem května banka zamířila do likvidace (připomeňte si zde).

Klienti banky, kteří u ní měli úvěry v celkové hodnotě přes 47 mld. Kč, tak nemohli v plném rozsahu využívat služby v rámci úvěru. Nemohli žádat např. o jejich prodloužení či o nové úvěry. Rovněž nebylo možné provádět prostřednictvím Sberbank CZ platební styk. To se k začátku května mění, jelikož došlo k převzetí všech úvěrových klientů Českou spořitelnou. Smluvní podmínky se přitom pro ně nemění a například úrokové sazby zůstanou zafixovány v takové výši, jakou si klienti dojednali s původní bankou. Své závazky budou klienti od začátku května hradit již České spořitelně, a nikoliv původní bance.

Celý proces ještě není u konce. Právě probíhá výběrové řízení na prodej nevýkonných úvěrů, tedy úvěrů, které nejsou řádně spláceny (a o které Česká spořitelna neměla zájem). Koncem letošního roku by pak mělo být zahájeno vyplácení všem věřitelům banky – mezi nimi jsou i některá města a kraje.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme