Úsporný tarif se poprvé projeví v říjnu

Datum: 29.8.2022

V červnu jsme Vás informovali o legislativní procesu novely energetického zákona a souvisejících předpisů, známé jako tzv. úsporný tarif (připomeňte si zde). Nyní přinášíme informace o tom, kdy a jak se začne projevovat.

Úsporný tarif má pomoci domácnostem zvládnout vysoké ceny energií, jejichž spotřeba se zejména v zimních měsících zvýší. Zároveň zahrnuje odpuštění poplatku za obnovitelné energie (toto se netýká jen domácností, ale také obchodních společností a dalších organizací). Celková výše příspěvku pro následující topnou sezónu se bude u domácností lišit podle toho, do jaké skupiny energetické náročnosti spadají (a teda jaký nyní čerpají energetický tarif). Průměrná výše příspěvku bude 15.000 Kč – z toho 4.000 Kč do konce roku. Změny nejsou vyloučeny, budou se odvíjet od situace na trhu s energiemi. Celkem je na úsporný tarif vyčleněno 66 miliard. Kč.

V rámci implementace úsporného tarifu vzniká i online kalkulačka. Cílem úsporného tarifu je totiž mj. motivovat domácnosti k šetření energiemi. Kalkulačka jim tedy pomůže určit, zda šetří dost na to, aby se u nich podpora úsporného tarifu projevila co nejvíce. Využití kalkulačky či jakákoli jiná interakce s úsporným tarifem ovšem zůstává na vůli domácnosti. Samotný úsporný tarif totiž bude spuštěn automaticky, domácnosti se k němu nemusí nijak registrovat.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme