Ukončení snížené spotřební daně z nafty na obzoru!

Datum: 14.5.2023

V legislativním procesu je nyní novela zákona o spotřebních daních, která se týká spotřební daně uvalené na naftu. Ta byla v červnu 2022 snížena pro naftu i benzín o 1,50 Kč na litr. Následně bylo snížení spotřební daně na naftu prodlouženo i po 30. září 2022, aby opatření nadále pomáhalo dopravcům, kteří využívají primárně naftu. Toto opatření mělo původně trvat do konce roku 2023.

V současnosti ovšem již několik týdnů pozorujeme pokles cen pohonných hmot, a tak podle ministerstva financí již čeští dopravci jsou schopni při nynějších cenách konkurovat dopravcům z okolních států, což bylo primárním cílem celého opatření. Dle dopravců naopak bude jejich konkurenceschopnost nyní opět ohrožena. Opětovné zvýšení spotřební daně dle ministerstva přinese státnímu rozpočtu 727 milionů Kč za měsíc, plus dalších 73 milionů Kč pro státní fond dopravní infrastruktury.

Zatímco před rokem byla průměrná cena nafty v ČR přes 44 Kč za litr, nyní je to 33,06 Kč za litr. Pokud se zvýší spotřební daň, je pravděpodobné, že se o stejnou částku, tedy 1,50 Kč, zvýší i výsledná cena. V tuto chvíli se opětovné zvýšení spotřební daně očekává v létě.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme