ČNB uvažuje o zmírnění podmínek pro hypotéky

Datum: 17.5.2023

Od loňského dubna, kdy ČNB zpřísnila limity pro poskytování hypoték, se realitní trh potýká s odlivem zcela zásadní skupiny kupujících – hypotékářů. Zpřísnění limitu LTV z 90 % na 80 % (s výjimkou žadatelů o hypotéku do 36 let) a vysoké limity DTI a DSTI vyústily v loňský šedesátiprocentní propad celého realitního trhu. S váhavě klesajícími průměrnými nabídkovými sazbami se sice hypotékáři začali pomalu vracet, stále ale nejde o návrat ke stavu před zavedením přísnějších parametrů – meziročně bylo v dubnu poskytnuto o 40 % hypoték méně.

Nyní se ale ČNB vyjádřila ve smyslu, že uvažuje o zmírnění podmínek pro získání hypotéky. Řeč je o zvýšení limitu LTV opět nad 80 % pro všechny žadatele a pravděpodobně zrušení limitu DTI (maximální poskytnutý úvěr vzhledem k ročnímu čistému příjmu) a DSTI (maximální možná měsíční splátka vzhledem k měsíčnímu čistému příjmu). Tyto limity samozřejmě budou moci banky nadále využívat při interním skóringu žadatelů, lze ale předpokládat, že budou mnohem benevolentnější a klientům snáze vyhoví – koneckonců hypotéky jsou pro ně zásadní složkou byznysu.

Výsledkem by mohl být skokový nárůst zájemců o koupi nemovitosti v řádech tisíců, kteří najednou dosáhnou na hypotéku, která jim pokryje i byt ve větším městě. Takovýto prudký nárůst poptávky by pravděpodobně znamenal okamžitý obrat v trendu vývoje cen nemovitostí – konec zlevňování. ČNB hodlá tuto problematiku projednat 1. června na jednání o finanční stabilitě.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme