Není žádným překvapením, že za současné základní úrokové sazby ČNB a od ní odvislé ceny hypoték roste počet lidí, kteří upřednostní nájem. Současně vzhledem k růstu cen energií, ale i obecné inflaci a růstu životních nákladů, rostou i ceny nájmů. Ty se meziročně zvýšily o 11 %, v Praze o více než 15 %.
Jev, který už ovšem není tak předvídatelný, je dopad poptávky po nájemních bytech na jejich zásobu. Je otázkou, zda odborníci byli schopni predikovat intenzitu ztenčování zásoby dostupných bytů; faktem ale zůstává, že zejména bytů nad 70 metrů čtverečních v krajských městech je nyní znatelně méně. Konkrétně v Praze klesl počet větších nájemních bytů meziročně na necelé dva tisíce, tedy o polovinu. V krajských městech se pokles nabídky větších bytů obecně pohybuje okolo 30 % nebo výše, stále se ale jedná o nezanedbatelnou změnu v celkové zásobě dostupných bytů.
Vzhledem k růstu cen i tenčící se zásobě bytů je pravděpodobné, že ceny nájmů porostou přinejmenším do konce roku i nadále. Dle odborníků by mělo jít o nárůst ve výši až 5 %. Jelikož nelze předpokládat pokles zájmu o nájemní byty, je pravděpodobné, že vzniklý tlak ponesou na svých bedrech především mladí lidé, kteří budou stále více vyhledávat cenově dostupnější spolubydlení.
Žitná 562/10
Praha 2, 120 00
© Parker & Hill 2021 | Všechna práva vyhrazena | admin