Trumpovo zavedení cel se negativně projevilo na akciovém trhu.

Datum: 2.11.2018

Donald Trump se často chlubí úspěchem akciových trhů od doby, co je v prezidentské funkci Spojených států. Momentálně však vývoj akciových trhů jde strmě dolů. Například technologické akcie Nasdaq klesly o 4,4 procenta, což je největší pokles od roku 2011.

Analytik brokerské společnosti Cyrrus Petr Pelc vidí příčinu poklesu v zavedení cel, která nově nařídil právě Trump. Dalším  z důvodů poklesu je i situace v Číně. Jelikož tam došlo k oznámení nových stimulů čínské vlády, může největší ekonomiku v Asii postihnout zadlužení. Investory značně znepokojují zejména roustoucí ceny vstupů, což úzce souvisí se zavedením zmiňovaných cel Donaldem Trumpem.

Analytik Pelc tento pokles definuje spíš jako typický příklad nelibosti v rizicích, která někdy akciový trh napadnou. Současná výsledková sezóna se jeví jako vhodným motorem pro nabytí nových akcií.

Z dostupných informací z indexu S&P 500 vyplývá, že čtvrtina firem již své zisky zveřejnila. Příjmy podniků se meziročně zvedly o 22,4 procent. Analytici původně odhadovali o čtyři procenta méně. Nárůst zaznamenaly celkové tržby amerických společností, a to zvýšení o 8 procent meziročně. Zdá se, že za zvýšením zisků nestojí jen nižší daně, ale i otevírání nových byznysů americkými korporacemi.

Do budoucna analytici předpovídají, že dojde opět k pozvednutí hodnoty akciových trhů, jakmile se investoři začnou soustředit na lákající firemní fundament.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme