Stablecoin – k čemu slouží?

Datum: 7.9.2020

Bitcoin, potažmo kryptoměny obecně, pravidelně skloňují finančně orientované weby už několik let. Ať už jim rozumíte více či méně, nejspíš jste si vědomi faktu, že jejich hodnota osciluje rychleji a výrazněji než hodnota klasického fiatu. Jedním příkladem za všechny budiž programátor Laszlo Hanyecz, který koupil v roce 2015 dvě pizzy za 10 000 Bitcoinů. Dnes by ho při stejné nominální hodnotě transakce stála jedna pizza 30 mil. Kč. Leckteré investory právě tento prvek přitahuje. Je koneckonců vázán na decentralizaci kryptoměny – tedy jev, kdy není žádná autorita, která by ji garantovala, nebo mohla stáhnout z oběhu – jisté je jen to, že celkové množství Bitcoinů, které budou vytěženy, je omezené.

Jiným ale výkyvy v hodnotě Bitcoinu nevyhovují, třeba právě proto, že si nechtějí po letech rvát vlasy kvůli astronomicky drahé pizze. A přesně pro ně je tu alternativa – stablecoiny, tedy skupina kryptoměn krytých reálnou hodnotou. Typicky jsou tyto kryptoměny navázané na USD, např. USD Tether. Fungují tam, že jejich emitent jich vydá a udržuje v oběhu takové množství, jaké má na účtě.

Tato metoda nakládání s konceptem kryptoměny má samozřejmě určitá úskalí. Například ověřitelnost krytí – Tether Limited, emitent USD Tether, zveřejňuje své výpisy z účtu. Je to ale dostačující? A především je tu stěžejní otázka decentralizace – kryptoměny byly vymyšleny mj. proto, aby na ně nedosáhla žádná autorita, která by je ze své vůle mohla stáhnout z oběhu, zbavit hodnoty… To ale s krytím, které je ukotveno na něčím účtu, logicky není možné. Má tedy centralizovaná kryptoměna budoucnost?


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme