Seychely

Základní informace

Typ offshore společnostiIBC
Výše základního kapitálunení stanovena, nemusí být splacen
Možnost nominee serviceano
Obchodní rejstříkneveřejný
Akcie na doručitelene
Daňové identifikační číslona vyžádání
Povinnost vést účetnictvíano, musí být uloženo na Seychelách
Daňové povinnostispolečnosti typu IBC mohou být plně osvobozeni od daní
Náročnost na správu a administrativuminimální
Doba založenído 48 hodin

→ Seychely jako daňový ráj

Typy společností na Seychelách

Seychely a jejich daňové režimy

Seychely a účetnictví

Mezinárodní smlouvy

Založení společnosti na Seychelách

Aktuality

Seychely jako daňový ráj

Seychelská republika nebo-li Seychely, je offshore země (daňový ráj) nacházející se na souostroví v Indickém oceánu, východně od Afriky a severně od Madagaskaru.

I přes svou exotickou polohu je to země s velice propracovaným právním systémem a dobře fungujícími veřejnými institucemi. Zásluhu na tom mají především kolonizační mocnosti Francie a Velká Británie, které se na území Seychel v průběhu druhého tisíciletí vystřídaly a měly území pod správou až do roku 1976, kdy Seychely získaly nezávislost. Právě francouzský a britský politický vliv byl velice důležitý pro formování a vybudování moderního a funkčního právního systému, který na Seychelách funguje do dnes.

Kromě účinného regulačního režimu a pro business velice přátelského prostředí tento daňový ráj zahrnuje také řadu dalších zajímavostí, které dokazují jeho výjimečnost na poli mezinárodních finančních center. Mezi zásadní výhody této jurisdikce patří osvobození od daně pro příjmy ze zahraničních zdrojů, propracovaná zákonná úprava týkající se ochrany osobních údajů, minimální administrativa a nízké provozní náklady.

Typy společností na Seychelách

Základním dokumentem pro úpravu korporátních struktur je na Seychelách Zákon o společnostech (Companies Act) z roku 1972, který je důležitý hlavně pro společnosti podnikající na domácím trhu. Pro offshore společnosti a pro mezinárodní využití bude však zásadnější Zákon o mezinárodních společnostech (International Business Companies Act), který byl přijat roku 1994 a který Seychely naplno otevřel světu offshore podnikání.

International Business Company (IBC)

Nejznámější a nejpoužívanější typ společnosti, jaký může seychelský právní řád nabídnout, je jednoznačně International Business Company neboli IBC. IBC je univerzálním typem společnosti, který lze připodobnit k českému s.r.o nebo anglickému ltd.. Na rozdíl však od s.r.o nebo ltd společnosti byla IBC zákonodárci vytvořena speciálně na míru pro offshore podnikání, díky tomu se s ní pak pojí mnoho výhod, které zaujmou mnoho offshore nadšenců.

Velice flexibilní zákonné požadavky pro založení společnosti ve spojení s minimálními administrativními nároky pro vedení společnosti činí z IBC velice atraktivní společnost pro široké spektrum zájemců.

Mezi požadavky na založení patří:

 • alespoň jeden ředitel a jeden akcionář;
 • název Seychelské IBC musí končit slovem, frází nebo zkratkou, která indikuje omezené ručení společnosti (Ltd. nebo Limited);
 • není stanovena žádná minimální výše kapitálu;
 • akcie mohou být jak na jméno, tak na majitele, a mohou být vydány v jakékoliv měně.

Výhody

 • akcionáři, ředitelé ani zaměstnanci nemusí být rezidenty Seychel a také se nekladou žádné podmínky, co se jejich národnosti týče;
 • nemusí být vypláceny odměny ze zisku akcionářům, ředitelům nebo zaměstnancům;
 • setkání akcionářů a ředitelů se nemusí konat na Seychelách a může se konat po telefonu;
 • pokud byl zisk vytvořen mimo Seychely uplatní se nulové zdanění.

Nevýhody

 • je vyžadován seychelský Company secretary;
 • IBC nesmí podnikat v rámci Seychel;
 • IBC nesmí provozovat bankovnictví nebo „fondové podnikání“;
 • IBC nesmí provozovat pojišťovací nebo zajišťovací činnosti.

Special Licence Company (CSL)

Společnosti se speciální licencí jsou druhým typem společnosti, kterou lze na Seychelách založit za účelem offshore podnikání. Její založení je administrativně náročnější, ale z hlediska použitelnosti jde o komplexnější typ společnosti a pro náročnější podnikatele může být v některých případech vítanou alternativou. Mezi jeden z hlavních rozdílů mezi IBC a CSL patří možnost podnikání na území Seychel a mírné zdanění společnosti. Legislativně je upravena v Zákoně o společnostech (Companies Act) z roku 1972.

Zákonné požadavky

 • pro založení SCL jsou potřeba minimálně dva ředitelé a dva akcionáři. (Ředitelé mohou být zároveň akcionáři společnosti);
 • název společnosti, stejně jako u IBC, musí označovat omezené ručení společnosti;
 • společnost musí mít sídlo na Seychelách (včetně seychelského Company Secretary);
 • každoročně je povinna pořádat valné hromady (možnost on-line);
 • založení společnosti trvá dva až čtyři týdny;
 • je zde požadavek minimálního kapitálu ve výši 1 000 USD a z této částky musí být při založení minimálně 10 procent splaceno;
 • musí být odevzdán výsledek hospodaření včetně auditované závěrky.

Limited Partnership (LP)

Dalším možným typem společnosti, který je na Seychelách možné založit, je komanditní společnost. Tento typ společnosti je zvláště vhodný pro mezinárodní joint venture aktivity, dále pro podílové fondy nebo pro soukromé kapitálové účely.

LP kombinuje výhody IBC společnosti a výhody spojené s partnership typem společnosti.

Trust

Velice oblíbenou entitou zakládanou na Seychelách jsou také trusty neboli svěřenecké fondy. Legislativní rámec Seychelských trustů je zakotven v Zákoně o mezinárodních trustech (International Trusts Act) z roku 1994.

Trusty jsou osvobozeny od seychelských daní a při registraci je splatný pouze fixní poplatek 100 USD. Seychelský trust může obchodovat s cennými papíry, spravovat bankovní účty a dokonce může obchodovat s vládními dluhopisy. Pro více informací navštivte naši stránku věnovanou pouze trustům.

Seychely a jejich daňové režimy

Seychely mají teritoriální systém zdanění: což znamená, že zisky jsou zdaněny pouze tehdy, pokud jsou získány nebo jsou považovány za získané ze zdroje na Seychelách.

Seychelské offshore společnosti, které jsme si představili výše, jsou povinny pouze každý rok odvádět fixní poplatek v řádech stovek dolarů, což je však výměnou za nulové zdanění snesitelná částka. (Výjimku zde činí CSL, která i přes fixní poplatek podléhá mírnému zdanění v závislosti na výši příjmů.)

Pro daňovou optimalizaci je pak z hlediska nákladů nejoptimálnějším řešením založení IBC. Dle seychelských daňových zákonů bude totiž IBC kompletně osvobozena od daně z příjmů právnických osob, od daně z kapitálových výnosů a samotní akcionáři budou osvobozeni od zdanění dividend.

Výše popsané se uplatní pouze pro Seychelské offshore společnosti, pro společnosti podnikající na domácím trhu (s výjimkou CSL) jsou pravidla odlišná.

Seychely a účetnictví

Všechny seychelské společnosti jsou nově po novelizaci zákona International Business Company Act z roku 2021 povinny fyzicky uchovávat své účetní záznamy ve svém registrovaném sídle na Seychelách. Protože většina IBC společností působí mimo Seychely, znamená to, že nově budou povinny alespoň dvakrát ročně zasílat svou účetní dokumentaci na adresu svého registrovaného sídla.

Půjde především o bankovní výpisy, soupisy příjmů, faktury, smlouvy a další.

Mezinárodní smlouvy

Mezinárodní úmluvy proti praní špinavých peněz a financování terorismuano
Smlouva o zamezení dvojího zdanění s ČRne
Smlouva o výměně daňových informací s ČRne
Mnohostranná Úmluva Rady Evropy o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostechne
Bílá listina OECDano

Založení společnosti na Seychelách

Pokud přemýšlíte o založení společnosti na Seychelách a nejste si jistí, zda na to stačíte sami, neváhejte se na nás obrátit. Pomůžeme Vám s nastavením ideální korporátní struktury, vysvětlíme Vám, jaké daňové výhody jsou s podnikáním se seychelskou společností spjaty a postaráme se o to, aby Vaše společnost splňovala všechny zákonné požadavky, které po ni seychelské právo vyžaduje.

Založení společnosti (včetně apostily a sídla na 1 rok) u nás stojí 850 EUR a ve většině případech proběhne do 48 hodin od závazného potvrzení objednávky. Roční náklady poté vyjdou na 750 EUR. (Pro kompletní ceník služeb můžete navštívit stránku zde.)

Aktuality

Obnovení zrušené společnosti

Obnovení seychelské společností je běžným úkonem. Od května 2024 se pravidla pro její obnovení zpřísňují a s tím je spojený i poplatek 2.000 EUR. Podrobnosti na tomto odkazu. 

srpen 2021 – novelizace IBC Act 2021

 • lhůty pro automatický zánik IBC se zkracují ze 7 let na 1 rok
 • zavedení povinnosti vést a držet účetní záznamy ve fyzické podobě na Seychelách pro všechny IBC, nadace a trusty (od 6.2.2022)

novelizace Foundations Act 2021

 • lhůty pro automatický zánik Foundations se zkracují ze 3 a 10 let na 1 rok

Seychely zřízení společnosti

Zajímá Vás více?

Komplexnost

Založení společnosti, její usídlení, doručení apostilované dokumentace, vedení účetnictví. Vše pod jednou agenturou.

Podpora

Máte zahraniční společnost a nevíte, zda máte splněné všechny zákonné povinnosti? Pomůžeme s kontrolou a dodržením všech požadavků ze strany státu.

Management

Nejste spokojení s fungováním Vašich ředitelů? Nedodržují termíny? Zkuste nás.

Férová cena

Máte již svou offshore společnost? Chcete lepší podmínky? Změňte svého registračního agenta.

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme