Řecké státní dluhopisy sehrály roli v pomoci ze strany Německa

Datum: 13.7.2018

Sousednímu Německo se podařilo získat minimálně 2,9 miliardy eur za posledních 8 let zejména díky vyplaceným úrokům z řeckých státních dluhopisů. Jednalo se o program Evropské centrální banky (ECB) s názvem Securities Market Programme. Závěrem je, Berlín Řecku v dluzích pomáhal účelově a výsledkem je slušný zisk.

Na své si přišla i německá banka Deutsche Bundesbank, která dluhopisy nakupovala. Na úrocích za nákupy jako součást programu SMP vydělala minulý rok přes 3,4 miliardy eur. Z dostupných informací rovněž vyplývá, že v letech 2013-2014 do záchranného fondu eurozóny ESM včetně Řecka putovalo asi 900 milionů eur. Zbylá zisková částka činila 2,5 miliardy eur.

Na popud strany Zelených vydala německá vláda údaje dokládající, že centrální banka SRN vybírala zisky a převáděla je do státního rozpočtu. Rozpočtový odborník strany Sven-Christian Kindler požaduje odpuštění velké části dluhu směrem k Řecku. V rozhovoru pro agenturu DPA se svěřil, že „navzdory všem těm pravicovým mýtům Německo z krize v Řecku masivně těžilo.“ Odmítá, aby spolková vláda z řeckých úroků upravovala německý rozpočet. V jeho očích Řecko ušetřilo dost a splatilo své závazky. Očekává zapojení euroskupiny.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme