První bitcoinový ETF se začíná obchodovat na newyorské burze

Datum: 21.10.2021

ETF je fond obchodovaný na burze (zkratka ETF – exchange-traded fund). V principu fungují stejně jako jiné fondy, např. známé podílové fondy určené veřejnosti, s tím rozdílem, že se jejich podíly (akcie) obchodují na burze. To z nich činí flexibilnější a likvidnější možnost investování a stávají se tak stále oblíbenějšími. Dnes je klasických ETFs už celá řada, ale do tohoto úterý ještě žádné z nich nebylo navázáno na cenu kryptoměny.

Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (Securities and Exchange Commission – SEC) splnila přání mnoha investorů a fanoušků kryptoměn, když tento týden udělala první licenci kryptoměnovému ETF vůbec.

Licenci obdržela investiční společnost ProShares, která konečně dostala zelenou k oficiálnímu spuštění svého bitcoinového ETF –  ProShares ETF. Akcie investičního fondu jsou tak od úterý 19. 10. 2021 veřejně obchodovatelné na burze cenných papírů v New Yorku pod označením BITO.

Společnost ProShares nebyla jedinou investiční společností ucházející se u SEC o licenci, mezi další které zahájily registrační proces, patří společnosti VanEck, Invesco, Valkyrie nebo Galaxy Digital. Lze očekávat, že SEC zachová vstřícný přístup a počet bitcoinových ETFs bude přibývat.

Pro kryptoměny je to dalším milníkem a jasným ukazatelem, že kryptoměny jsou hlavním americkým regulátorem na finančních trzích přijímány a akceptovány.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme