• Úvod
  • Kryptoměny
  • Dedolarizace v Rusku – budou její součástí i kryptoměny?

Dedolarizace v Rusku – budou její součástí i kryptoměny?

Datum: 20.10.2021

V minulém týdnu ruský prezident v rozhovoru pro americkou televizi CNBC mj. uvedl, že je „příliš brzy na to, uvažovat o kryptoměnách jako o prostředku pro realizaci obchodů s ropou“. Nyní se ale zdá, že Rusko hodlá kryptoměny využít v jiném odvětví, kde se typicky využívá fiat.

Rusko dlouhodobě usiluje o to, oslabit vliv USD na svou ekonomiku, neboť dokud tento vliv existuje, existuje i prostor, v rámci nějž se Ruska mohou dotknout mezinárodní sankce americké vlády (veškeré platby v USD procházejí systémy amerických bank, které mohou v krajním případě transakci zcela zablokovat, typicky v případě podezřelých transakcí dle mezinárodních standardů boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu). Tohoto vlivu se ale Rusko nemůže nikdy zcela zprostit, bude-li si v jeho devizových rezervách držet i USD.

Odborníci na finanční právo se nejspíše nyní vzpěčují pouhé myšlence, že by kryptoměny byly devizou (na rozdíl od klasických peněz totiž postrádají např. faktor trvalého uchovatele hodnot a centrálního emitenta), ruské Ministerstvo zahraničních věcí, které zprávu o dlouhodobém záměru ruské vlády uveřejnilo, si s tím však hlavu nedělá, neboť se spíše, než na definiční znaky peněz zaměřuje na fakt, že ať chceme nebo ne, kryptoměny jsou platidlem. V rámci zamýšlené dedolarizace, jak je proces nazýván, hodlá Rusko kromě kryptoměn nahradit dolar pochopitelně také klasickým fiatem – v největší míře půjde zřejmě o čínský yuan.

 


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme